Opublikowano Dodaj komentarz

5 pomysłów na kostki do gry

Rok temu powstała nowa pierwsza gra Grammar Dice Game i z tej okazji chciałabym wam pokazać 5 pomysłów na kostki do gry.

  1. Powtórka czasów

Jeśli chcecie powtórzyć dwa czasy np. present simple i continuous to na karteczce lub tablicy piszecie 1,3,5 – present simple 2,4,6 – present continuous.

Chcecie powtórzyć 3 czasy? Dodajemy future i tak mamy 1,4 – present simple, 2,5 – present continuous, 3,6 – future simple.

Będzie potrzebować jeszcze karty obrazkowe z czasownikami lub karteczki z czasownikami.

Uczeń rzuca kostką oraz losuje obrazek lub karteczkę z czasownikiem (można wykorzystać moje karty obrazkowe z gry Grammar Dice Game) i jaki numer wypadnie takie zdanie musi ułożyć np. z zaimkiem “I”, następna osoba musi zrobić przeczenie, a jeszcze następna – pytanie. Następnie kostką rzuca kolejny uczeń i musi on zrobić zdanie z obrazkiem i np. zaimkiem “you”. Itd. Itp…

2. Słownictwo

Powtarzając i ucząc słownictwa robimy to kategoriami. Do tego zadania potrzebujemy więc dwie kostki. Jedna kostka będzie wskazywała kategorię a druga ilość słów, które trzeba wymienić.

  1. animals
  2. house
  3. family
  4. food
  5. transport
  6. clothes

Uczeń rzuca kostkami, jedna kostka wskazuje kategorię, a druga ilość słów do wymyślenia.

Bonus i element rywalizacji – dla zabawy: podziel klasę na 2 lub 3 grupy (lub więcej, zależy od ilości osób, tak aby w grupie były max 3 osoby, wtedy wszyscy będą zaangażowani) każda grupa niech zapisze swoje odpowiedzi na kartce, na koniec lekcji lub zabawy (zależy ile chcecie grać) sprawdźcie odpowiedzi. Jeśli odpowiedź się powtarza to muszą ją skreślić. Po sprawdzeniu i skreśleniu słów, każda z grup podlicza ile słów im zostało i grupa z największą ilością punktów wygrywa. Co to daje? Im mocniejsza i lepsza klasa i grupa będą starali się wymyślić mądrzejsze, mniej znane słowa aby wygrać. Oczywiście wytłumacz te zasady przed grą:)

3. Alphabet

W tej wystarczy jedna kostka, w starszych grupach mogą być dwie. Wraz z grupą ustalamy, że np.

1 – B

2 – D

3 – O

4 – M

5 – P

6 – S

Uczeń rzuca kostką i jeśli wypadnie 3 – musi powiedzieć słowo na tę literę.

Aby utrudnić dodajemy drugą kostkę i nią rzuca i musi powiedzieć tyle słów zaczynających się na daną literę, ile oczek wypadło.

4. Kostka i koperta

Do tej zabawy potrzebujemy 6 kopert (można wykorzystać te z gry hot envelopes)/ teczek/ woreczków z ikei:). Do kopert wkładamy co chcemy – obrazki, czasowniki, przymiotniki. Uczeń rzuca kostką i losuje kopertę. Wyciąga obrazek – musi powiedzieć co to jest, ułożyć zdanie z obrazkiem, przestopniować przymiotnik, czy odmienić czasownik w 3 formach. Możemy też włożyć obrazki z StoryBits lub KidBits od Teacher’s Corner i dzieci muszą wymyślić zdanie do obrazka.

5. Questions

Ponownie potrzebujemy kostkę i kopertę i karteczki z pytaniami. Można skorzystać z tych, które były przy kole fortuny, a które potniemy i włożymy do kopert lub teczek. Uczeń rzuca kostką, losuje pytanie i odpowiada.

Bardzo fajny pomysł, aby przetrwać do ferii lub przypomnieć sobie co nieco po feriach:)

Dajcie znać czy wam się podobało:) i czy skorzystacie z tych pomysłów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *