Posted on Dodaj komentarz

Sentence creator – paski i kolumny

Mam już w swoim zestawie rozsypankę puzzle dla klas 1-3 (tutaj) oraz 4-6 (tutaj) a teraz chciałabym zaproponować materiały, dzięki którym nasze dzieci (od klasy 3 do 8) nauczą się konstrukcji zdania bez dużego bałaganu i chaosu.

Ja przygotowałam dla klas 5 i 6 na present simple, present continuous i past simple.

Jest tez zestaw dla klasy 4 na to be oraz have got. Jest to na tyle uniwersalne, że można zrobić co się chce – modalne, have to, to be going to, used to. Co chcecie:)

Można tez samemu przygotować paski – mogą być cieńsze i dzieci same mogą zrobić swoje paski ołówkiem lub kredkami. Mogą napisać same – u mnie klasa 4 tak właśnie zrobiła:)

Jedyne co trzeba zrobić samemu to te ramki. Ja polecam z jednej kartki A3 – technicznej, jakiś kolor i wycinamy długi pasek a potem nożykiem docinamy okienka. Ja mam przygotowane na 5 – 5 części zdania: Subject – verb – object – place – time.

Cały plik jest tutaj wystarczy wydrukować w kolorze lub na białej karce a dzieci mogą pokolorować.

Następnie dzieci układają swoje zdania w głowie po polsku (po zapoznaniu się z materiałem) mówią zdanie na głos i reszta klasy musi ułożyć u siebie w zestawie to zdanie, i tak dalej. Można to robić w parach lub trójkach:)

Dajcie znać czy Wam się podobał pomysł:)

Enjoy:)

Posted on 3 komentarze

Rozsypanka zdaniowa dla klas1-3

Układanka dla klas 1-3

wycięte i zalaminowane

W swoich materiałach już mam zdania do scrambled sentences dla klas 4-6, które znajdziecie tutaj.

Ale nie wolno zapominać o tych najmłodszych. Dla nich też trzeba coś zrobić. Tutaj znajdziecie materiały – 14 stron ze zdaniami, pytaniami dla dzieci w klasach 1-3.

Jaki jest mój pomysł. 3 klasa poradzi sobie świetnie, jeśli wydrukujemy na kolorowej kartce i zalaminujemy i wytniemy prostokąciki i poprosimy aby dzieci w parach lub pojedynczo układały zdania lub pytania.

Myślę, że spokojnie mocniejsza klasa 2 i z pewnością klasa 3 to zrobi.

A młodsi? Klasa 1 i 2?

Zanim damy dzieciom wycięte materiały to wydrukujmy jedną wersję i zalaminujmy, ale nie wycinajmy. Po zalaminowaniu można spokojnie pisać na materiałach markerem do tablicy suchościernej. Żeby dzieci mogły poćwiczyć łączenie zdań i budowanie zdań oraz szyk zdania zanim je rozdamy.

W tym materiale ćwiczymy:

podzielone kolorami
 • Krótkie pytania – personal questions
 • Konstrukcję there is/are
 • This is
 • His/her/my / your
 • Can
 • Have got
materiał gotowy

Po wycięciu na różnokolorowych kartkach można pomieszać do małych woreczków zdania w rożnych kolorach, żeby dzieciom było łatwiej (oraz nam) lub połaczyć je spinaczami:)

Całość jest dostępna w pdf tutaj

materiał do wydrukowania na kolorowej kartce
Posted on 1 komentarz

Materiały do gry blanket game

Materiały do blanket game i zasady do blanket game ➡️ tutaj
✅na 3 formy czasownika (82 czasowniki) ➡️ tutaj
✅na stopniowanie przymiotniki (38 kart) ➡️ tutaj
✅na czasowniki po których mamy infinitive or gerund (58 kart) ➡️ tutaj

Wystarczy wydrukować na kolorowej kartce, zalaminować i wyciąć i się bawić:)

Miłej zabawy !

materiały
Posted on 1 komentarz

Bingo reakcje do egzaminu 8-klasisty

Dominika z Funglish podzieliła się grą bingo na proste reakcje językowe dla klas 3-5. Ja w tym roku uczę klasy od 4 do 8 więc postanowiłam zrobić coś dla starszych dzieciaczków. Możecie śmiało wykorzystać dla klasy 7, 8 a i 1 liceum sobie przypomni co nieco:)

W zestawie jest 36 stron. Już tłumaczę jak gramy. Drukujemy na kolorowych kartkach. Są 4 zestawy po 9 stron. W jednym zestawie są 3 strony z ramką przerywaną (drukujemy je na jeden kolor) i te po wydrukowaniu i zalaminowaniu wycinamy a pozostałe 6 stron z tego zestawu drukujemy na inny kolor (te kartki z całą ramką, ich nie wycinamy).

te wycinamy

Następne zestawy robimy tak samo.

Na tych kartkach z całą ramką odpowiedzi, reakcje się powtarzają – rozdajemy uczniom, można im dać na ławkę, na grupę dwu lub trzy osobową lub przy mniejszych grupach pojedynczo (można też wydrukować podwójnie:))

tych nie wycinamy

I jak gram ja. Czytam zdanie, pytanie z plansz z przerywaną linią, które mam wycięte w kupce w ręce i uczniowie, którzy mają reakcję do mojego zdania mówią na głos (zazwyczaj krzyczą) i ja daje im moją kartkę (Dominika gra na zakrętki – wtedy więcej dzieci może wygrać. Cały jej wpis jest tutaj). Wygrywa ten uczeń lub grupa która ma pierwsze 3 reakcje językowe pod rząd pionowo lub poziomo i krzyczą BINGO. Ja gram aż do wykorzystania wszystkich karteczek, żeby każdy mógł zdobyć 3 pod rząd (w miarę możliwości oczywiście).

Materiały w pdf do BINGO znajdują się tutaj🙂 Enjoy

Posted on 2 komentarze

Koło z Ikei – wheel of fun

zabawa na półkoloniach

Dzisiaj zapraszam na wpis o moim ukochanym kole fortuny! Za niecałe 80 zł (79,99) w jednym z moich ulubionych sklepów meblowych
➡️ Ikea
➡️ jest narzędzie, które będziemy wykorzystywać cały rok i się nie znudzi. Jeśli nie macie w pobliżu Ikei, no problem – wystarczy kręcący się wskaźnik, ewentualnie butelka – musi się kręcić:)

Pod to koło fortuny powstał zestaw 24 gier, zabaw i pomysłów dostępny tutaj ➡️ ponad 150 stron pdf zabaw i pomysłów GOTOWYCH do wydrukowania i laminowania:)

Poniżej przedstawiam 7 pomysłów na gry i zabawy utrwalające słownictwo jak i gramatykę:)

1.Cyferki wiadomo – dzieci pojedynczo podchodzą do koła i kręcą i muszą powiedzieć cyfrę, liczbę, która wypadła po angielsku:

2.Przyczepiamy czasowniki nieregularne i ćwiczymy 3 formy czasownika (skąd je wziąć? – tutaj mam książeczkę rzepową na te czasowniki – gorąco polecam – 13 stron 8 czasowników na stronę od poziomu A2 do B2, uwielbiam)

3. Można doczepić również przymiotniki – i te stopniujemy albo czasowniki różnych aktywności i ćwiczymy czasownik can/can’t.

4. A może chcemy poćwiczyć liczbę mnogą? Nie ma problemu, na kartkach zapisujemy rzeczowniki i doklejamy do koła i kręcimy:) Jak doklejamy? najlepiej na magiczną gumę, którą również można przyczepiać dekoracje do ścian nie niszcząc ani dekoracji, ani ścian.

5. Istnieje teoria, że dzieciom wprowadzamy maksymalnie 6-8 obrazków na lekcji (zależy od wieku dzieci i trudności słówek) Mamy 6 obrazków? Nie ma sprawy. My robiliśmy na stworki morskie.

Dzieci kręcą kołem i jeśli wypadną liczby: od od 1 do 4 muszą powiedzieć crab, starfish było od 5 do 8, jellyfish od 9 do 12, fish od 13 do 17, octopus od 18 do 21, tortoise od 22 do 24. Obrazki z liczbami można przyczepić lub narysować na tablicy i podpisać. Dzieciaki kręcą, w zależności jaki numerek wypadnie mówią słówko – moja rada? Młodszym dzieciom należy rozpisać liczby 1,2,3,4 – CRAB / 5,6,7,8 – JELLYFISH… itp. Itd.

6. Pytania – mamy 24 pytania albo 48 albo 96:) Dziecko kręci kołem i pod cyferką, liczbą kryje się jedno pytanie i musi na nie odpowiedzieć;) What’s your favourite, How are you? How old are you?… itp. 30 pytań znajduje się tutaj  

7. Alphabet game i koło fortuny – Najnowszy pomysł. Na tablicy piszemy liczby od 1 do 24. I do nich NIE PO KOLEI dopisujemy literkę do cyferki (wiem, że liter jest 26 więc możemy odpuścić X oraz Q). Dzieci kręcą kołem i podają dowolne słówko na te literkę. Możemy zrobić na pisanie, jedna osoba podchodzi a cała klasa zapisuje słowo na te literkę. Itp. Itd. 

Bonus 🎉

➡️ Nauczyciel kręci kołem, wypadnie parzysta – jest kartkówka, wypadnie nieparzysta – nie będzie kartkówki:)

➡️ Jeśli macie do 24 dzieci w klasie to kręcimy kołem i ten numerek który wpadnie to do odpowiedzi… albo szczęśliwy numerek:) osoba z danym numerkiem nie jest pytana 🙂

Mateusz Grzywiński zrobił nawet filmik na youtube jak grać;) zapraszam ➡️
https://youtu.be/MNDOzWEjubc

https://youtu.be/MNDOzWEjubc

miłej zabawy 🙂 ❤️ ❤️ ❤️

Agata

Posted on Dodaj komentarz

Snake Vocabulary Game

[SNAKE VOCABULARY GAME] 🐍

Która drużyna stworzy dłuższego węża? 🐍

Jak gramy?

Dzielimy grupę na dwie drużyny i dajemy czystą kartkę. Następnie tłumaczymy zasady.


Podajemy słówko i następna osoba z drużyny dopisuje nowe słówko na ostatnią literkę poprzedniego słówka np: Red ➡️ desk ➡️ key ➡️ yeti itp… wygrywa ta drużyna która stworzy więcej słów w tym samym czasie.

Ważne❗dajemy ograniczony czas np 5-7 minut. Liczy się poprawność napisanego słowa.

Po upływie 5-7 minut zbieramy kartki i sprawdzamy oraz liczymy poprawne słowa. Wygrywa ta drużyna, która ma więcej słów poprawnych.

Bardzo fajna gra bez przygotowania:)

Posted on Dodaj komentarz

Klasy na słońce i deszcz

Zabawa w klasy? TAKKK!!!

Co potrzebujemy: taśmę malarską (jeśli pada), kredę (jeśli jest słoneczko:)) lub hula hop (w większej ilości, o to najtrudniej:)

Jak gramy?

 1. Rysujemy wężyka z polami, lub naklejamy taśmą albo rozkładamy hula hop.

2. Dzielimy dzieci na dwie drużyny, jedna drużyna stoi na jednym końcu węża a druga na drugim.

3. W jednym pudełku mamy przygotowane obrazki np. ze zwierzątkami (jeśli chcemy ćwiczyć zwierzątka) a drugie pudełko jest puste.

4. Puste pudełko kładziemy na środku pokoju. Z pudełka z obrazkami  rozdajemy każdemu dziecku z drużyny po obrazku, prosimy aby dzieci nie pokazywały swoich obrazków drugiej drużynie.

5. Pierwsze dziecko z każdej drużyny zaczyna skakać po polach. Gdy do siebie podochodzą/doskaczą wyłączamy muzykę i dzieci pokazują co mają na obrazku, większe zwierzątko wygrywa, np. Zosia ma słonia a Tomek psa to Tomek odkłada obrazek z psem do pustego pudełka i losuje nowe zwierzątko idzie na kolejki swojej drużyny. A Zosia skacze dalej do której skacze kolejna osoba z drużyny Tomka.

Można grać również na literki: wiadomo im literka dalej w alfabecie tym lepiej:) Z wygrywa;)

Najłatwiej z najmłodszymi gra się w cyferki – dzieci potrafią, od 1 do 20 lub 100;) im wyższa liczba tym lepiej:)

Ze starszymi można na przymiotniki – stopniowanie – kto ma stopień wyższy wygrywa, jeśli zdarzy się REMIS to wtedy dzieci wracają do swoich drużyn i zmieniają słówka po drodze.

Moje ukochane literki z Lidla

I gramy na punkty. Jeśli uda się jakiemuś dziecku doskakać do pierwszego pola drużyny przeciwnej to dostają jeden punkt.

Bardzo fajna pogoda na deszcz i słońce:)

zwierzątka z Big Board Animal Game

Od 5 do 15 latków;)

Enjoy:)

Pamiętajcie, że w sklepie mamy wyprzedaż do końca sierpnia;)

Zdjęcie główne: freepik.com

Posted on 5 komentarzy

6 najfajniejszych gier po półkoloniach i koloniach.

W lipcu byłam w Niechorzu przez 10 dni – było co robić. Dzieci w wieku od 6 do 13 lat. A w sierpniu miałam przyjemność prowadzić półkolonie we Wrocławiu w Centrum Języków Obcych Mówię Ci, jeśli szukacie cudownego miejsca dla dzieci i dorosłych na kurs języka angielskiego od września – gorąco polecam. Pani Karolina jest przesympatyczną lektorką angielskiego z pasją i mnóstwem pomysłów. Poniżej krótko opisałam gry i zabawy do wykorzystania z dziećmi do 4 do 12 roku życia.

 1. Gorący ziemniak

Wszyscy znamy:) potrzebujemy licznik, możemy wykorzystać aplikację z gry gorący ziemniak, i oczywiście ziemniaka. Ja proponuję prawdziwego 🙂 wiadomo -> będzie wow szał:)

Siadamy w kółeczku, uruchamiamy aplikację odmierzającą czas, podajemy kategorię, np. wymień zwierzątka (name animals) i dzieci po kolei podają sobie ziemniaczka i mówią słówko. Kiedy czas się kończy, dziecko, które trzyma w rączkach ziemniaka NIE ODPADA, ale obraca się na chwilę tyłem do grupy, na następną rundę. Tak robimy z młodszymi dziećmi, ze starszymi można grać na odpadanie i tak do ostatniej osoby aby mieć zwycięzcę 🙂 Starsze dzieci, te które odpadły mogą podawać, wymyślać kategorię – żeby się nie nudziły 🙂

 • Pokazywanie i zgadywanie

Zabawy ruchowe są zawsze fajne. W każdym wieku 🙂 ja robiłam to grupą 5 latków ale też można zrobić to w klasie 4 🙂 A mianowicie. Potrzebujemy: flashcards np. ze zwierzątkami które wykonują dane czynności, np. a rabbit – jump, a cat – climb, a fish – swim, a dog – run. I najpierw uczymy dzieci tych czasowników przez pokazywanie – wiadomo. Jak już przyswoiły jedno dziecko stoi przodem do grupy, my stoimy za tym dzieckiem i pokazujemy dany obrazek ze zwierzątkiem, grupa pokazuje  a to jedno dziecko musi zgadnąć jakie zwierzątko jest na obrazku, które trzyma nauczyciel 🙂

 • Sałatka owocowa

Następna gra ruchowa. Dzieci siedzą w kole, ale na krzesłach. Każde z nich dostaje kartkę z obrazkiem, na którym jest owoc, ja miałam – a banana, a pear, an apple. Krzeseł jest o jedno mniej niż dzieci. Jedno bez krzesła jest w środku koła i mówi jakiś owoc np. an apple i dzieci z tym obrazkiem muszą wstać i usiąść na innym krzesełku. W tym czasie to dziecko, które mówiło owoc też musi gdzieś usiąść. I ponownie, to dziecko, które zostało na środku mówi owoc itp. Itd… to jest bardzo uniwersalna zabawa – mogą być kolory, zwierzątka, zabawki, liczby – co chcecie;)

 • Unlucky numbers

Unlucky numbers jest jedną z gier, która pojawia się w wielkim zestawie gier i zabaw (dostępne w sklepie). Dzieci stoją w kole, gdzieś na tablicy zapisujemy 2 cyferki jeśli gramy do 10 lub 3 jeśli gramy do 20. Ja miałam np. 5 i 9. I zaczynamy liczyć od dziecka na literkę A J wiadomo alfabetycznie 🙂 i po kolei dzieci liczą – one, two three… te które powie five siada, liczymy dalej, six… seven… eight… te które ma nine znowu siada i tak do końca. Aż zostanie zwycięzca 🙂

 • Blanket game

O blanket game też był osobny wpis;) To jest bardzo fajna gra z serii ice-breaker gdzie dzieci się nie znają. Ale też można wykorzystać na angielskim 🙂 Ja grałam na imiona oczywiście, ale też na pytania o kolory: What colour is your t-shirt? I dzieci obu stronach kocyka musiały odpowiedzieć, kto pierwszy ten dostawał jeńca 🙂

 • Koło z ikei – ale tu będzie osobny wpis z pomysłami co można zrobić 🙂
Posted on Dodaj komentarz

I have who has – plural forms

W wielkim zestawie I have who has mamy już:

Jeśli obserwujecie mojego facebooka lub tę stronę (w tym sklep) zauważycie, że w swoich zasobach mam bardzo dużo zestawów do gry na I have who has.

jedzenie

dni tygodnia, miesiące, pory roku

kolory

przymiotniki – stopniowanie

przymiotniki – przeciwieństwa

3 formy czasownika

godziny

liczby od 1 do 20

Dzisiaj chciałabym dołożyć dwa nowe zestawy na I have who has

liczbę mnogą rzeczowników regularnych, nieregularnych i wyjątków

hobbies – do ćwiczenia czasowników

Zestaw możecie kupić w sklepie -> link jest tutaj

Jak gramy?

W klasie – wiadomo, rozdajemy każdej osobie w klasie. Zaczyna dziecko, które ma kartę z gwiazdką. I czyta np. I have sofas who has a game… następna osoba mówi I have games who has a tiger.

Na lekcjach indywidualnych rozdaję karty na dwie lub 3 osoby (ja też gram) i gramy jak w domino, tj układamy domino na podłodze.

Miłej zabawy!!

Posted on 1 komentarz

Lista autorów na Światowy Dzień Książki

W światowy dzień książki chciałam się podzielić moimi 3 (trzema, słownie, trzema ulubionymi książkami) ale się nie da:) Wyszło na to, że zaczęłam od 3 książek, ale skończyłam na 10 ulubionych autorach. Jeśli przeczytaliście mój urodzinowy wpis to wiecie, że nie jestem fanką ciężkich lektur, wolę te łatwe, miłe, lekkie i przyjemne. Często wybieram też wersje audiobookową. Ale wracając do meritum. Ostatecznie, chciałam się podzielić listą moich ulubionych autorów. Zdaje sobie też sprawę, że czytam/słucham za mało. Lista jest przedstawiona losowa. Fannie Flagg nie jest ważniejsza od Remigiusza Mroza czy Jane Austen:)

 1. Fannie Flagg. Moja ulubiona książka to Dogonić Tęczę, mam też wiele innych, posiadam też wersję angielską tejże powieści i kocham z całego serca.
 2. J.K. Rowling: Harry Potter. Tutaj myślę, że komentować nie trzeba. Miałam chyba 10 lat kiedy przeczytałam pierwszą część i tak czytałam do 18stki chyba;) P.S Wersje filmowe z dubbingiem – nie. Może dlatego, że średnio przepadam za dubbingiem w filmach nieanimowanych. Warto też wspomnieć o nowej serii tej autorki z Cormoranem Strike’m, powieść detektywistyczna – daje rade;)
 3. Katarzyna Grochola: Przyznaję się, że ta autorka trafiła tu przez przypadek. Mam dwie jej ulubione książki a mianowicie: Houston, mamy problem oraz Przeznaczeni. Więcej nie przeczytałam, albo uznałam, że są nudne i nie będę ich komentować. Te dwie – polecam z całego serca.
 4. Seria Camilli Läckberg – Kocham kryminały, te szwedzkie też. Oczywiście wszystkie wydają się podobne po przeczytaniu 3 lub 4 książki, ale i tak je czytam albo słucham:)
 5. Seria Katarzyny Puzyńskiej Lipowo. Polski kryminał. Napisany lekko, czyta się szybko. Każda kolejna część nie jest znacząco lepsza/gorsza od poprzedniej, ale czytam mimo to 🙂
 6. Remigiusz Mróz i seria o Chyłce. Hmmm… Pierwsze części – super, kocham Zordona i Chyłkę i Pana Krzysztofa Gosztyłę, który czyta tę serię (większość przesłuchałam w samochodzie). Najsłabszym momentem była jej wyprawa na szczyt góry, ale historia ze szwagrem była już ok 🙂 Nie chcę się też wypowiadać o wersji serialowej z Magdaleną Cielecką. Obejrzałam. Tak jak z Harrym Potterem, w mojej głowie wyglądało to całkiem inaczej 🙂 Nie wiem czy gorzej czy lepiej, ale inaczej.
 7. Oskar i Pani Róża, Dziecko Nowego, Pan Ibrahim i Kwiaty Koranu, Małżeństwo we troje. Eric-Emmanuel Schmidt jako pierwszy lub drugi miał wpływ na moją filozoficzną część duszy 🙂
 8. Paulo Coelho – Weronika postanowiła umrzeć, 11 minut, Piąta Góra i inne. Trudno jest wymienić mi wszystkie, które przeczytałam i kocham. Miały wpływ na moje filozoficzne przemyślenia życiowe;)
 9. Janusz Leon Wiśniewski.  Samotność w sieci znam chyba na pamięć. Nie wszystkie jego książki czy historie do mnie trafiały. Moje ulubione to chyba Bikini, Grand czy zbiory krótkich opowiadań.
 10. Jane Austen. Będąc po filologii angielskiej nie mogłabym nie wspomnieć o Jane Austen. Nie chwaląc się również to dzięki Jane Austen obroniłam tytuł licencjata na Uniwersytecie Śląskim: Feminizm w powieściach Jane Austen. Lubię też ekranizacje jej powieści 🙂