Posted on Dodaj komentarz

Trimino do egzaminu po klasie 8

Chyba nie znam nauczyciela czy ucznia, który by kochał trimino 🙂

Jeśli jesteście ze mną od jakiegoś czasu to wiecie, że mam już Triminko dla klas 4-6 na słówka, na reakcje językowe do egzaminu po 8 klasie czy phrasal verbs. Wszystko jest tutaj 🙂

Obiecałam sobie już jakiś czas temu, że stworze jeszcze słownictwo na podstawie repetytorium do egzaminu po 8 klasie (ja korzystam i pracuje z wyd. Pearson, to nie jest lokowanie produktu) i oto jest.

135 stron, 14 rozdziałów

Podzielone na 5 zestawów:

Zestaw 1

Zestaw 2

Zestaw 3

Zestaw 4

Zestaw 5

Jak się w to bawi?

Drukujemy, laminujemy wycinamy i taki bałagan zabieramy do szkoły. Tam prosimy pierwszą grupę uczniów na lekcji, lub na dyżurze przed lekcjami aby podzielili to na kolory 🙂 potem próbujemy ogarnąć kategoriami 🙂

Następnie dzieci układają 3 różne wzory w zależności od ilości trójkątów – wyjdzie nam duży trójkąt, gwiazda lub sześciobok.

Uczniowie w trakcie nauki/ powtórki mogą oczywiście notować słówka w zeszycie których nie umieją, ewentualnie tworzyć z nimi zdania.

Drugi pomysł -> (w mniejszej grupie) wybieracie kilka trójkątów z zestawu i układacie koło słówkami do dołu. Potrzebujecie pionków i kostki do gry. Ustawiacie pionki w dowolnym miejscu i rzucacie kostką. Każdy gracz decyduje w którą stronę iść o tyle pól ile wyszło z kostki. I następnie odwraca trójkącik i albo tłumaczy słówka albo układa zdania. It’s up to you 🙂 (ten pomysł jest zaczerpnięty z Bloga Karoliny z Mówię Ci, z którą miałam okazję pracować na półkoloniach we Wrocławiu 🙂

3 pomysł? Małe trójąciki wrzućcie do kopert, usiądźcie w kole, włączcie aplikacje Gorący Ziemniak i grajcie w gorące kopertki.

Macie swoje pomysły na wykorzystanie trimino? Dajcie znać 🙂

Enjoy

Miłych ferii!!

Ja się pomalutku pakuję i lecę!!

Posted on Dodaj komentarz

5 pomysłów na kostki do gry

Rok temu powstała nowa pierwsza gra Grammar Dice Game i z tej okazji chciałabym wam pokazać 5 pomysłów na kostki do gry.

 1. Powtórka czasów

Jeśli chcecie powtórzyć dwa czasy np. present simple i continuous to na karteczce lub tablicy piszecie 1,3,5 – present simple 2,4,6 – present continuous.

Chcecie powtórzyć 3 czasy? Dodajemy future i tak mamy 1,4 – present simple, 2,5 – present continuous, 3,6 – future simple.

Będzie potrzebować jeszcze karty obrazkowe z czasownikami lub karteczki z czasownikami.

Uczeń rzuca kostką oraz losuje obrazek lub karteczkę z czasownikiem (można wykorzystać moje karty obrazkowe z gry Grammar Dice Game) i jaki numer wypadnie takie zdanie musi ułożyć np. z zaimkiem “I”, następna osoba musi zrobić przeczenie, a jeszcze następna – pytanie. Następnie kostką rzuca kolejny uczeń i musi on zrobić zdanie z obrazkiem i np. zaimkiem “you”. Itd. Itp…

2. Słownictwo

Powtarzając i ucząc słownictwa robimy to kategoriami. Do tego zadania potrzebujemy więc dwie kostki. Jedna kostka będzie wskazywała kategorię a druga ilość słów, które trzeba wymienić.

 1. animals
 2. house
 3. family
 4. food
 5. transport
 6. clothes

Uczeń rzuca kostkami, jedna kostka wskazuje kategorię, a druga ilość słów do wymyślenia.

Bonus i element rywalizacji – dla zabawy: podziel klasę na 2 lub 3 grupy (lub więcej, zależy od ilości osób, tak aby w grupie były max 3 osoby, wtedy wszyscy będą zaangażowani) każda grupa niech zapisze swoje odpowiedzi na kartce, na koniec lekcji lub zabawy (zależy ile chcecie grać) sprawdźcie odpowiedzi. Jeśli odpowiedź się powtarza to muszą ją skreślić. Po sprawdzeniu i skreśleniu słów, każda z grup podlicza ile słów im zostało i grupa z największą ilością punktów wygrywa. Co to daje? Im mocniejsza i lepsza klasa i grupa będą starali się wymyślić mądrzejsze, mniej znane słowa aby wygrać. Oczywiście wytłumacz te zasady przed grą:)

3. Alphabet

W tej wystarczy jedna kostka, w starszych grupach mogą być dwie. Wraz z grupą ustalamy, że np.

1 – B

2 – D

3 – O

4 – M

5 – P

6 – S

Uczeń rzuca kostką i jeśli wypadnie 3 – musi powiedzieć słowo na tę literę.

Aby utrudnić dodajemy drugą kostkę i nią rzuca i musi powiedzieć tyle słów zaczynających się na daną literę, ile oczek wypadło.

4. Kostka i koperta

Do tej zabawy potrzebujemy 6 kopert (można wykorzystać te z gry hot envelopes)/ teczek/ woreczków z ikei:). Do kopert wkładamy co chcemy – obrazki, czasowniki, przymiotniki. Uczeń rzuca kostką i losuje kopertę. Wyciąga obrazek – musi powiedzieć co to jest, ułożyć zdanie z obrazkiem, przestopniować przymiotnik, czy odmienić czasownik w 3 formach. Możemy też włożyć obrazki z StoryBits lub KidBits od Teacher’s Corner i dzieci muszą wymyślić zdanie do obrazka.

5. Questions

Ponownie potrzebujemy kostkę i kopertę i karteczki z pytaniami. Można skorzystać z tych, które były przy kole fortuny, a które potniemy i włożymy do kopert lub teczek. Uczeń rzuca kostką, losuje pytanie i odpowiada.

Bardzo fajny pomysł, aby przetrwać do ferii lub przypomnieć sobie co nieco po feriach:)

Dajcie znać czy wam się podobało:) i czy skorzystacie z tych pomysłów

Posted on Dodaj komentarz

Welcome to 2020

New York – zdjęcie z internetów

Plany, marzenia i jeszcze raz marzenia

*Kto przeczytał poprzedni wpis wie, że chciałabym odwiedzić miejsce kręcenia filmu New York I love you –  btw film był super, nie możliwe że kręcili go tak dawno -2008 rok). Miejsc, które chciałabym odwiedzić jest dużooooo więcej, może będzie osobny wpis:)

* W 2019 podjęłam walkę z dzielnie wychodowanymi kilogramami, nie udało się, może teraz się uda 🙂

* Chciałabym też znaleźć w sobie te motywację i samodyscyplinę żeby ćwiczyć i zdrowo jeść i nie pić tyle winka;)

* Chciałabym być bardziej zorganizowana i systematyczna (chociaż wszyscy mówią, że jestem), ale ja wiem, że zawsze może być lepiej 🙂

* Mogłabym też używać mniej brzydkich słów i nie jest to kupa czy kupa;P

* Mam nadzieję, że uda się pojechać z cudowną grupą klasy 8 (szkoły Katolickiej) do Anglii na warsztaty językowe (już w kwietniu) oraz na Euroweek (ciągle nie powstał wpis o tych cudownych warsztatach w Kotlinie Kłodzkiej) w maju.

* Chciałabym znaleźć balans między pracą a życiem osobistym bo bardzo dużo pracuje a życie osobiste szwankuje (nie czuje, że rymuje).

* Chciałabym czytać więcej i oglądać więcej fajnych seriali bo telewizji się oglądać nie da, ale mam Netflix więc może się uda:) W kolejce czekają You, The Crown, Stranger Things oraz 4 sezon Paper House jak już się pojawi. W telewizji oglądam z przyjemnością dwie rzeczy – googlebox – bo odmóżdża i Polacy za granicą – bo pokazuje świat.

* Chciałabym też podróżować, zwiedzać, podróżować i jeszcze raz podróżować.

Happy New Year

Posted on Dodaj komentarz

Podsumowanie 2019

Wpis o podsumowaniu roku 2019 nie mogłabym zacząć od podziękowaniu Wam za to, że jesteście, że czytacie, że komentujecie. Bardzo się cieszę kiedy piszecie do mnie, że materiały są super, albo że gdzieś jest literówka, albo że coś nie da się ściągnąć.  1891 osób w rok, uważam, że to super i dziękuje każdej i każdemu z Was;)

O prowadzeniu takiego bloga marzyłam (po cichutku) od dawna i 2019 okazał się być rokiem, kiedy udało się to marzenie udało się spełnić.

W trakcie ostatnich 12 miesięcy powstały 44 (tak policzyłam:)) wpisy. Najróżniejszych. Od wpisów o grach, materiałach, pomysłach, podróżach po książki i ciut informacji o mnie.

Oczywiście największą popularnością cieszyły się materiały darmowe:)

Trimino i bingo do Egzaminu 8-klasisty wygrywa -to jasne, ale i te materiały za które trzeba zapłacić bo liczy się pomysł i zawartość oraz czas poświęcony na wykonanie tych materiałów też miały wzięcie.

Wpisy powstawały wszędzie;) w najdziwniejszych miejscach:). Na kanapie przed telewizorem, w sypialni o 5 rano jak nie mogłam spać, w samochodzie (bardzo dużo) czy nawet w Urzędzie Wojewódzkim w kolejce po paszport…:)

Najbardziej zaskakujące i najtrudniejsze dla mnie były warsztaty w Warszawie dla WCEIS gdzie po raz pierwszy publicznie mówiłam o swoich grach a później miałam warsztaty dla nauczycielek. Było sympatycznie, stresująco, motywująco i inspirująco.

Idąc za ciosem i za zgodą Dyrekcji szkoły (Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Katowicach ), gdzie uczę, udało się przeprowadzić warsztaty dla nauczycielek.

Kwiecień, pomimo że nie dotknął mnie osobiście, minął pod znakiem protestu Nauczycieli. Ameryki nie odkryję mówiąc, że nauczyciele wychowali wszystkich od Pana Prezydenta do Pani Sprzątaczki i to oni są najważniejsi w tym kraju, szkoda, że nie wszyscy to rozumieją.

W między czasie skończył się roczny kurs dla nauczycielek w IDN w Katowicach i otworzyła się nowa grupa, z którą pracuję i będę pracować do kwietnia 2020.

Wakacje w ukochanej Chorwacji pod namiotem z dużą ilością dobrego jedzenia i winka. Najbardziej zaskoczyła i zachwyciła mnie Bośnia i droga do Sarajewa (bunkier Tito i instalacje Artystów) oraz samo Sarajewo. Gorąco polecam. W trakcie wakacji nadrobiłam trochę lekturowo-czytaniowo i wyleżałam się i wyspałam za cały poprzedni rok szkolny.

zdjęcie z Zivogosce

W sierpniu miałam okazję być i prowadzić półkolonie we Wrocławiu wraz z Karoliną w Szkole Językowej Mówię Ci (jeśli szukacie super szkoły i super lektora to gorąco polecam – link jest tutaj) Były to bardzo kreatywne 2 tygodnie z cudownymi dzieciakami i ich rodzicami:)

zdjęcie z deszczowego dnia zajęć

Od września, dzięki TIE dostałam szansę pracy w innej, drugiej szkole NDS w Katowicach (link do szkoły jest tutaj) . Poznałam tam mnóstwo wspaniałych osób i to jest dla mnie najważniejsze (imiennie wymieniać nie będę, ale mam swoją grupę wsparcia:)).

W październiku udało się zobaczyć Francję i Hiszpanię (nie samą pracą człowiek żyje…)

Od listopada wiem, że moje marzenie o wizycie w USA jest bliżej (pod warunkiem, że mój zakupoholizm ubraniowy, butowy i torebkowy się skończy) odkąd Mr D & Mr T. ogłosili, że możemy podróżować do Stanów bez wiz. Nabyłam dwa przewodniki i w głowie układam plan podróży (druga połówka chce zobaczyć tylko (!) sekwoje -> ja wszystko) i gram w jackpota żeby udało się zfinalizować i zfinansować te marzenie:)

I w grudniu powstało najnowsze dziecko – konkurs Bożonarodzeniowy, który angażuje dzieci do pracy kreatywnej, uczy wrażliwości, motywuje i sprawia, że oczekiwanie na święta mija dużo szybciej.

A plany na nowy rok?

Mnóstwo, ale to już w innym wpisie:)

Obyśmy byli zdrowi, resztę się jakoś ogarnie:)

Happy New Year !!

Posted on Dodaj komentarz

I have who has – in/on/at

Najnowszy zestaw gry I have who has -> in / on / at -> prepositions of time.

Uwielbiam tę grę i moje dzieci też ją uwielbiają.

W swoich materiałach mam wiele zestawów:

*kolory

*liczby od 1 do 20

*dni tygodnia, miesiące, pory roku

*przymiotniki – stopniowanie oraz przeciwieństwa

*3 formy czasownika

* liczbę mnogą

* godziny

*hobbies

*food

Zasady gry są mega proste – rozdajemy dzieciom karty – wszystkie. Osoba, która ma I have start albo gwiazdkę na karcie – zaczyna. I tak mówią jedna po drugiej – I have start who has x I have x who has z… itp itd. Pięknie ćwiczy mówienie i oczywiście czasownik have got 🙂

Gorąco polecam wszystkie zestawy dostępne w sklepie i ten darmowy oczywiście -) tutaj

Posted on Dodaj komentarz

Past simple BINGO

Wpis powstał za zgodą Dominiki z Funglish na podstawie jej gry na present simpel i present continuous i jest tutaj

Ja z klasą 6 ćwiczę past simple więc postanowiłam wykorzystać pomysł bingo i przenieść go na czas przeszły (wiadomo, 3 formy czasownika śnią się dzieciom po nocach:)

Jak gramy? Rozdajemy dzieciom obrazki, mogą grać w parach lub pojedynczo (zależy od liczebności grupy:) W zestawie znajdziecie 12 stron, 3 strony na zdanie twierdzące gotowe w past simple, zestaw z luką (zdanie w nawiasie), zestaw do stworzenia przeczeń i pytań. Wszystko jest tutaj

A tutaj są obrazki zestaw 1 i zestaw 2

Jak gramy? Dzieciom rozdajemy obrazki i czytamy poprawne zdania i rozdajemy dzieciom kartki z ze zdaniami w past simple. ta osoba która ma pierwsza wszystkie zdania do obrazków wygrywa:) Następnie dzielimy klasę na dwie grupy i jedna grupa dostaje obrazki a druga napisy i dzieci czytają zdania, tworzą przeczenia lub pytania i rozdają napisy do obrazków.

Enjoy

W sklepie znajdziecie również Christmas Contest.

Posted on Dodaj komentarz

Christmas contest or lesson

Kocham Święta. Chociaż uważam, że pojawienie się Mikołajów czekoladowych w sklepach w październiku jest przesadą…

Pracuję w szkole katolickiej więc obchodzenie świąt jest dla mnie wyjątkowo ważne i się do tego przykładamJ Jako wychowawca co roku przygotowuje dzieciom klasowy kalendarz adwentowy, w którym mają wykonać 24 zadania (wysłania kartki do kogoś z rodziny, wykonanie łańcucha świątecznego,  spędzenie czasu z rodzeństwem, czy pomoc mamie lub tacie). W tym roku postanowiłam zrobić coś z dla wszystkich moich uczniów (nie tylko tych których uczę) a mianowicie przygotowałam konkurs Christmas Contest dla uczniów 4-8 szkół podstawowych.

karta dla uczniów
karta z naklejkami

Na podobnej zasadzie do kalendarza adwentowego powstał ten konkurs. Celem tego konkursu/ zabawy jest nauka angielskiego, poznanie tradycji Bożonarodzeniowych w Polsce i Wielkiej Brytanii.  Mam nadzieję, że konkurs będzie również bodźcem i zachętą dla Waszych uczniów do jeszcze większego pokochania języka angielskiego i motywacji do nauki.

W konkursie znajduje się 10 quizów, które możesz przeprowadzić jako konkurs w Twojej szkole. Zadania do wykonania to prace plastyczne, nauka wierszyków i piosenek oraz oglądanie filmów czy odpowiedzi na pytania związane ze świętami.

BONUS

Chcecie wykorzystać te materiały na lekcji bo nie możecie zrobić konkursu?

Zróbcie pracę w grupach. Wybierzcie zadania, które uczniowie mogą zrobić na lekcji przedświątecznej a mianowicie quizy nr 1, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10 więc lekcje można przeprowadzić w klasach gdzie dzieci jest od 5 do 24:)

Podzielcie uczniów na grupy i metodą stacji możecie wykonać te zadania jako lekcja kulturowa przed świętami.

Mam nadzieję, że pomysł się Wam podoba, dajcie znać będzie mi bardzo miło:) link do sklepu jest tutaj

Posted on Dodaj komentarz

Sentence creator – paski i kolumny

Mam już w swoim zestawie rozsypankę puzzle dla klas 1-3 (tutaj) oraz 4-6 (tutaj) a teraz chciałabym zaproponować materiały, dzięki którym nasze dzieci (od klasy 3 do 8) nauczą się konstrukcji zdania bez dużego bałaganu i chaosu.

Ja przygotowałam dla klas 5 i 6 na present simple, present continuous i past simple.

Jest tez zestaw dla klasy 4 na to be oraz have got. Jest to na tyle uniwersalne, że można zrobić co się chce – modalne, have to, to be going to, used to. Co chcecie:)

Można tez samemu przygotować paski – mogą być cieńsze i dzieci same mogą zrobić swoje paski ołówkiem lub kredkami. Mogą napisać same – u mnie klasa 4 tak właśnie zrobiła:)

Jedyne co trzeba zrobić samemu to te ramki. Ja polecam z jednej kartki A3 – technicznej, jakiś kolor i wycinamy długi pasek a potem nożykiem docinamy okienka. Ja mam przygotowane na 5 – 5 części zdania: Subject – verb – object – place – time.

Cały plik jest tutaj wystarczy wydrukować w kolorze lub na białej karce a dzieci mogą pokolorować.

Następnie dzieci układają swoje zdania w głowie po polsku (po zapoznaniu się z materiałem) mówią zdanie na głos i reszta klasy musi ułożyć u siebie w zestawie to zdanie, i tak dalej. Można to robić w parach lub trójkach:)

Dajcie znać czy Wam się podobał pomysł:)

Enjoy:)

Posted on 3 komentarze

Rozsypanka zdaniowa dla klas1-3

Układanka dla klas 1-3

wycięte i zalaminowane

W swoich materiałach już mam zdania do scrambled sentences dla klas 4-6, które znajdziecie tutaj.

Ale nie wolno zapominać o tych najmłodszych. Dla nich też trzeba coś zrobić. Tutaj znajdziecie materiały – 14 stron ze zdaniami, pytaniami dla dzieci w klasach 1-3.

Jaki jest mój pomysł. 3 klasa poradzi sobie świetnie, jeśli wydrukujemy na kolorowej kartce i zalaminujemy i wytniemy prostokąciki i poprosimy aby dzieci w parach lub pojedynczo układały zdania lub pytania.

Myślę, że spokojnie mocniejsza klasa 2 i z pewnością klasa 3 to zrobi.

A młodsi? Klasa 1 i 2?

Zanim damy dzieciom wycięte materiały to wydrukujmy jedną wersję i zalaminujmy, ale nie wycinajmy. Po zalaminowaniu można spokojnie pisać na materiałach markerem do tablicy suchościernej. Żeby dzieci mogły poćwiczyć łączenie zdań i budowanie zdań oraz szyk zdania zanim je rozdamy.

W tym materiale ćwiczymy:

podzielone kolorami
 • Krótkie pytania – personal questions
 • Konstrukcję there is/are
 • This is
 • His/her/my / your
 • Can
 • Have got
materiał gotowy

Po wycięciu na różnokolorowych kartkach można pomieszać do małych woreczków zdania w rożnych kolorach, żeby dzieciom było łatwiej (oraz nam) lub połaczyć je spinaczami:)

Całość jest dostępna w pdf tutaj

materiał do wydrukowania na kolorowej kartce
Posted on 1 komentarz

Materiały do gry blanket game

Materiały do blanket game i zasady do blanket game ➡️ tutaj
✅na 3 formy czasownika (82 czasowniki) ➡️ tutaj
✅na stopniowanie przymiotniki (38 kart) ➡️ tutaj
✅na czasowniki po których mamy infinitive or gerund (58 kart) ➡️ tutaj

Wystarczy wydrukować na kolorowej kartce, zalaminować i wyciąć i się bawić:)

Miłej zabawy !

materiały