Posted on Dodaj komentarz

Sentence creator – paski i kolumny

Mam już w swoim zestawie rozsypankę puzzle dla klas 1-3 (tutaj) oraz 4-6 (tutaj) a teraz chciałabym zaproponować materiały, dzięki którym nasze dzieci (od klasy 3 do 8) nauczą się konstrukcji zdania bez dużego bałaganu i chaosu.

Ja przygotowałam dla klas 5 i 6 na present simple, present continuous i past simple.

Jest tez zestaw dla klasy 4 na to be oraz have got. Jest to na tyle uniwersalne, że można zrobić co się chce – modalne, have to, to be going to, used to. Co chcecie:)

Można tez samemu przygotować paski – mogą być cieńsze i dzieci same mogą zrobić swoje paski ołówkiem lub kredkami. Mogą napisać same – u mnie klasa 4 tak właśnie zrobiła:)

Jedyne co trzeba zrobić samemu to te ramki. Ja polecam z jednej kartki A3 – technicznej, jakiś kolor i wycinamy długi pasek a potem nożykiem docinamy okienka. Ja mam przygotowane na 5 – 5 części zdania: Subject – verb – object – place – time.

Cały plik jest tutaj wystarczy wydrukować w kolorze lub na białej karce a dzieci mogą pokolorować.

Następnie dzieci układają swoje zdania w głowie po polsku (po zapoznaniu się z materiałem) mówią zdanie na głos i reszta klasy musi ułożyć u siebie w zestawie to zdanie, i tak dalej. Można to robić w parach lub trójkach:)

Dajcie znać czy Wam się podobał pomysł:)

Enjoy:)

Posted on 3 komentarze

Rozsypanka zdaniowa dla klas1-3

Układanka dla klas 1-3

wycięte i zalaminowane

W swoich materiałach już mam zdania do scrambled sentences dla klas 4-6, które znajdziecie tutaj.

Ale nie wolno zapominać o tych najmłodszych. Dla nich też trzeba coś zrobić. Tutaj znajdziecie materiały – 14 stron ze zdaniami, pytaniami dla dzieci w klasach 1-3.

Jaki jest mój pomysł. 3 klasa poradzi sobie świetnie, jeśli wydrukujemy na kolorowej kartce i zalaminujemy i wytniemy prostokąciki i poprosimy aby dzieci w parach lub pojedynczo układały zdania lub pytania.

Myślę, że spokojnie mocniejsza klasa 2 i z pewnością klasa 3 to zrobi.

A młodsi? Klasa 1 i 2?

Zanim damy dzieciom wycięte materiały to wydrukujmy jedną wersję i zalaminujmy, ale nie wycinajmy. Po zalaminowaniu można spokojnie pisać na materiałach markerem do tablicy suchościernej. Żeby dzieci mogły poćwiczyć łączenie zdań i budowanie zdań oraz szyk zdania zanim je rozdamy.

W tym materiale ćwiczymy:

podzielone kolorami
 • Krótkie pytania – personal questions
 • Konstrukcję there is/are
 • This is
 • His/her/my / your
 • Can
 • Have got
materiał gotowy

Po wycięciu na różnokolorowych kartkach można pomieszać do małych woreczków zdania w rożnych kolorach, żeby dzieciom było łatwiej (oraz nam) lub połaczyć je spinaczami:)

Całość jest dostępna w pdf tutaj

materiał do wydrukowania na kolorowej kartce
Posted on 1 komentarz

Materiały do gry blanket game

Materiały do blanket game i zasady do blanket game ➡️ tutaj
✅na 3 formy czasownika (82 czasowniki) ➡️ tutaj
✅na stopniowanie przymiotniki (38 kart) ➡️ tutaj
✅na czasowniki po których mamy infinitive or gerund (58 kart) ➡️ tutaj

Wystarczy wydrukować na kolorowej kartce, zalaminować i wyciąć i się bawić:)

Miłej zabawy !

materiały
Posted on 1 komentarz

Bingo reakcje do egzaminu 8-klasisty

Dominika z Funglish podzieliła się grą bingo na proste reakcje językowe dla klas 3-5. Ja w tym roku uczę klasy od 4 do 8 więc postanowiłam zrobić coś dla starszych dzieciaczków. Możecie śmiało wykorzystać dla klasy 7, 8 a i 1 liceum sobie przypomni co nieco:)

W zestawie jest 36 stron. Już tłumaczę jak gramy. Drukujemy na kolorowych kartkach. Są 4 zestawy po 9 stron. W jednym zestawie są 3 strony z ramką przerywaną (drukujemy je na jeden kolor) i te po wydrukowaniu i zalaminowaniu wycinamy a pozostałe 6 stron z tego zestawu drukujemy na inny kolor (te kartki z całą ramką, ich nie wycinamy).

te wycinamy

Następne zestawy robimy tak samo.

Na tych kartkach z całą ramką odpowiedzi, reakcje się powtarzają – rozdajemy uczniom, można im dać na ławkę, na grupę dwu lub trzy osobową lub przy mniejszych grupach pojedynczo (można też wydrukować podwójnie:))

tych nie wycinamy

I jak gram ja. Czytam zdanie, pytanie z plansz z przerywaną linią, które mam wycięte w kupce w ręce i uczniowie, którzy mają reakcję do mojego zdania mówią na głos (zazwyczaj krzyczą) i ja daje im moją kartkę (Dominika gra na zakrętki – wtedy więcej dzieci może wygrać. Cały jej wpis jest tutaj). Wygrywa ten uczeń lub grupa która ma pierwsze 3 reakcje językowe pod rząd pionowo lub poziomo i krzyczą BINGO. Ja gram aż do wykorzystania wszystkich karteczek, żeby każdy mógł zdobyć 3 pod rząd (w miarę możliwości oczywiście).

Materiały w pdf do BINGO znajdują się tutaj🙂 Enjoy

Posted on 2 komentarze

Koło z Ikei – wheel of fun

zabawa na półkoloniach

Dzisiaj zapraszam na wpis o moim ukochanym kole fortuny! Za niecałe 80 zł (79,99) w jednym z moich ulubionych sklepów meblowych
➡️ Ikea
➡️ jest narzędzie, które będziemy wykorzystywać cały rok i się nie znudzi. Jeśli nie macie w pobliżu Ikei, no problem – wystarczy kręcący się wskaźnik, ewentualnie butelka – musi się kręcić:)

Pod to koło fortuny powstał zestaw 24 gier, zabaw i pomysłów dostępny tutaj ➡️ ponad 150 stron pdf zabaw i pomysłów GOTOWYCH do wydrukowania i laminowania:)

Poniżej przedstawiam 7 pomysłów na gry i zabawy utrwalające słownictwo jak i gramatykę:)

1.Cyferki wiadomo – dzieci pojedynczo podchodzą do koła i kręcą i muszą powiedzieć cyfrę, liczbę, która wypadła po angielsku:

2.Przyczepiamy czasowniki nieregularne i ćwiczymy 3 formy czasownika (skąd je wziąć? – tutaj mam książeczkę rzepową na te czasowniki – gorąco polecam – 13 stron 8 czasowników na stronę od poziomu A2 do B2, uwielbiam)

3. Można doczepić również przymiotniki – i te stopniujemy albo czasowniki różnych aktywności i ćwiczymy czasownik can/can’t.

4. A może chcemy poćwiczyć liczbę mnogą? Nie ma problemu, na kartkach zapisujemy rzeczowniki i doklejamy do koła i kręcimy:) Jak doklejamy? najlepiej na magiczną gumę, którą również można przyczepiać dekoracje do ścian nie niszcząc ani dekoracji, ani ścian.

5. Istnieje teoria, że dzieciom wprowadzamy maksymalnie 6-8 obrazków na lekcji (zależy od wieku dzieci i trudności słówek) Mamy 6 obrazków? Nie ma sprawy. My robiliśmy na stworki morskie.

Dzieci kręcą kołem i jeśli wypadną liczby: od od 1 do 4 muszą powiedzieć crab, starfish było od 5 do 8, jellyfish od 9 do 12, fish od 13 do 17, octopus od 18 do 21, tortoise od 22 do 24. Obrazki z liczbami można przyczepić lub narysować na tablicy i podpisać. Dzieciaki kręcą, w zależności jaki numerek wypadnie mówią słówko – moja rada? Młodszym dzieciom należy rozpisać liczby 1,2,3,4 – CRAB / 5,6,7,8 – JELLYFISH… itp. Itd.

6. Pytania – mamy 24 pytania albo 48 albo 96:) Dziecko kręci kołem i pod cyferką, liczbą kryje się jedno pytanie i musi na nie odpowiedzieć;) What’s your favourite, How are you? How old are you?… itp. 30 pytań znajduje się tutaj  

7. Alphabet game i koło fortuny – Najnowszy pomysł. Na tablicy piszemy liczby od 1 do 24. I do nich NIE PO KOLEI dopisujemy literkę do cyferki (wiem, że liter jest 26 więc możemy odpuścić X oraz Q). Dzieci kręcą kołem i podają dowolne słówko na te literkę. Możemy zrobić na pisanie, jedna osoba podchodzi a cała klasa zapisuje słowo na te literkę. Itp. Itd. 

Bonus 🎉

➡️ Nauczyciel kręci kołem, wypadnie parzysta – jest kartkówka, wypadnie nieparzysta – nie będzie kartkówki:)

➡️ Jeśli macie do 24 dzieci w klasie to kręcimy kołem i ten numerek który wpadnie to do odpowiedzi… albo szczęśliwy numerek:) osoba z danym numerkiem nie jest pytana 🙂

Mateusz Grzywiński zrobił nawet filmik na youtube jak grać;) zapraszam ➡️
https://youtu.be/MNDOzWEjubc

https://youtu.be/MNDOzWEjubc

miłej zabawy 🙂 ❤️ ❤️ ❤️

Agata

Posted on Dodaj komentarz

Klasy na słońce i deszcz

Zabawa w klasy? TAKKK!!!

Co potrzebujemy: taśmę malarską (jeśli pada), kredę (jeśli jest słoneczko:)) lub hula hop (w większej ilości, o to najtrudniej:)

Jak gramy?

 1. Rysujemy wężyka z polami, lub naklejamy taśmą albo rozkładamy hula hop.

2. Dzielimy dzieci na dwie drużyny, jedna drużyna stoi na jednym końcu węża a druga na drugim.

3. W jednym pudełku mamy przygotowane obrazki np. ze zwierzątkami (jeśli chcemy ćwiczyć zwierzątka) a drugie pudełko jest puste.

4. Puste pudełko kładziemy na środku pokoju. Z pudełka z obrazkami  rozdajemy każdemu dziecku z drużyny po obrazku, prosimy aby dzieci nie pokazywały swoich obrazków drugiej drużynie.

5. Pierwsze dziecko z każdej drużyny zaczyna skakać po polach. Gdy do siebie podochodzą/doskaczą wyłączamy muzykę i dzieci pokazują co mają na obrazku, większe zwierzątko wygrywa, np. Zosia ma słonia a Tomek psa to Tomek odkłada obrazek z psem do pustego pudełka i losuje nowe zwierzątko idzie na kolejki swojej drużyny. A Zosia skacze dalej do której skacze kolejna osoba z drużyny Tomka.

Można grać również na literki: wiadomo im literka dalej w alfabecie tym lepiej:) Z wygrywa;)

Najłatwiej z najmłodszymi gra się w cyferki – dzieci potrafią, od 1 do 20 lub 100;) im wyższa liczba tym lepiej:)

Ze starszymi można na przymiotniki – stopniowanie – kto ma stopień wyższy wygrywa, jeśli zdarzy się REMIS to wtedy dzieci wracają do swoich drużyn i zmieniają słówka po drodze.

Moje ukochane literki z Lidla

I gramy na punkty. Jeśli uda się jakiemuś dziecku doskakać do pierwszego pola drużyny przeciwnej to dostają jeden punkt.

Bardzo fajna pogoda na deszcz i słońce:)

zwierzątka z Big Board Animal Game

Od 5 do 15 latków;)

Enjoy:)

Pamiętajcie, że w sklepie mamy wyprzedaż do końca sierpnia;)

Zdjęcie główne: freepik.com

Posted on 5 komentarzy

6 najfajniejszych gier po półkoloniach i koloniach.

W lipcu byłam w Niechorzu przez 10 dni – było co robić. Dzieci w wieku od 6 do 13 lat. A w sierpniu miałam przyjemność prowadzić półkolonie we Wrocławiu w Centrum Języków Obcych Mówię Ci, jeśli szukacie cudownego miejsca dla dzieci i dorosłych na kurs języka angielskiego od września – gorąco polecam. Pani Karolina jest przesympatyczną lektorką angielskiego z pasją i mnóstwem pomysłów. Poniżej krótko opisałam gry i zabawy do wykorzystania z dziećmi do 4 do 12 roku życia.

 1. Gorący ziemniak

Wszyscy znamy:) potrzebujemy licznik, możemy wykorzystać aplikację z gry gorący ziemniak, i oczywiście ziemniaka. Ja proponuję prawdziwego 🙂 wiadomo -> będzie wow szał:)

Siadamy w kółeczku, uruchamiamy aplikację odmierzającą czas, podajemy kategorię, np. wymień zwierzątka (name animals) i dzieci po kolei podają sobie ziemniaczka i mówią słówko. Kiedy czas się kończy, dziecko, które trzyma w rączkach ziemniaka NIE ODPADA, ale obraca się na chwilę tyłem do grupy, na następną rundę. Tak robimy z młodszymi dziećmi, ze starszymi można grać na odpadanie i tak do ostatniej osoby aby mieć zwycięzcę 🙂 Starsze dzieci, te które odpadły mogą podawać, wymyślać kategorię – żeby się nie nudziły 🙂

 • Pokazywanie i zgadywanie

Zabawy ruchowe są zawsze fajne. W każdym wieku 🙂 ja robiłam to grupą 5 latków ale też można zrobić to w klasie 4 🙂 A mianowicie. Potrzebujemy: flashcards np. ze zwierzątkami które wykonują dane czynności, np. a rabbit – jump, a cat – climb, a fish – swim, a dog – run. I najpierw uczymy dzieci tych czasowników przez pokazywanie – wiadomo. Jak już przyswoiły jedno dziecko stoi przodem do grupy, my stoimy za tym dzieckiem i pokazujemy dany obrazek ze zwierzątkiem, grupa pokazuje  a to jedno dziecko musi zgadnąć jakie zwierzątko jest na obrazku, które trzyma nauczyciel 🙂

 • Sałatka owocowa

Następna gra ruchowa. Dzieci siedzą w kole, ale na krzesłach. Każde z nich dostaje kartkę z obrazkiem, na którym jest owoc, ja miałam – a banana, a pear, an apple. Krzeseł jest o jedno mniej niż dzieci. Jedno bez krzesła jest w środku koła i mówi jakiś owoc np. an apple i dzieci z tym obrazkiem muszą wstać i usiąść na innym krzesełku. W tym czasie to dziecko, które mówiło owoc też musi gdzieś usiąść. I ponownie, to dziecko, które zostało na środku mówi owoc itp. Itd… to jest bardzo uniwersalna zabawa – mogą być kolory, zwierzątka, zabawki, liczby – co chcecie;)

 • Unlucky numbers

Unlucky numbers jest jedną z gier, która pojawia się w wielkim zestawie gier i zabaw (dostępne w sklepie). Dzieci stoją w kole, gdzieś na tablicy zapisujemy 2 cyferki jeśli gramy do 10 lub 3 jeśli gramy do 20. Ja miałam np. 5 i 9. I zaczynamy liczyć od dziecka na literkę A J wiadomo alfabetycznie 🙂 i po kolei dzieci liczą – one, two three… te które powie five siada, liczymy dalej, six… seven… eight… te które ma nine znowu siada i tak do końca. Aż zostanie zwycięzca 🙂

 • Blanket game

O blanket game też był osobny wpis;) To jest bardzo fajna gra z serii ice-breaker gdzie dzieci się nie znają. Ale też można wykorzystać na angielskim 🙂 Ja grałam na imiona oczywiście, ale też na pytania o kolory: What colour is your t-shirt? I dzieci obu stronach kocyka musiały odpowiedzieć, kto pierwszy ten dostawał jeńca 🙂

 • Koło z ikei – ale tu będzie osobny wpis z pomysłami co można zrobić 🙂
Posted on 4 komentarze

Dialogi – powtórka przed wakacjami


Przed wakacjami wszyscy kursanci Ci duzi i mali chcieliby się nauczyć lub powtórzyć dialogi w hotelu, sklepie czy na lotnisku. Moi podopieczni niczym się nie różnią. Od 4 klasy do najstarszych kursantów wprowadzam wyrażenia, które mogą im się przydać w podróży i życiu za granicą.

Dialogi powstały w oparciu na książce, którą kocham a mianowicie New English File. Dlatego możecie spotkać Mr Ryder’a i podobne zwroty spotykane na rożnych poziomach tych podręczników.

Tutaj znajdziecie pierwszy zestaw na 3 dialogi:

In the cafe

In the restaurant

At the hotel

Tutaj w zestawie nr dwa mamy dialogi:

At the doctor’s

In the pharmacy

At the airport

In the shoe shop

In the souvenir’s shop

In the city – directions.

In a clothes shop

In a greengrocer’s / shop

Jak ja na tym pracuje? Każdy dialog drukuje na jednym kolorze kartki. Następnie laminuje i wycinam prostokąciki i mieszam. Na parę rozdaję dzieciom jeden dialog. Uczniowie dzielą kartki na A i B i układają swój dialog. Następnie czytają na głos a reszta grupy zgaduje w jakim miejscu dialog się odbywa. Następnie mogą zmienić dialog pod siebie – zmieniają nazwisko lub pytają o inne rzeczy do kupienia i podają inne ceny.

Posted on Dodaj komentarz

I have who has – plural forms

W wielkim zestawie I have who has mamy już:

Jeśli obserwujecie mojego facebooka lub tę stronę (w tym sklep) zauważycie, że w swoich zasobach mam bardzo dużo zestawów do gry na I have who has.

jedzenie

dni tygodnia, miesiące, pory roku

kolory

przymiotniki – stopniowanie

przymiotniki – przeciwieństwa

3 formy czasownika

godziny

liczby od 1 do 20

Dzisiaj chciałabym dołożyć dwa nowe zestawy na I have who has

liczbę mnogą rzeczowników regularnych, nieregularnych i wyjątków

hobbies – do ćwiczenia czasowników

Zestaw możecie kupić w sklepie -> link jest tutaj

Jak gramy?

W klasie – wiadomo, rozdajemy każdej osobie w klasie. Zaczyna dziecko, które ma kartę z gwiazdką. I czyta np. I have sofas who has a game… następna osoba mówi I have games who has a tiger.

Na lekcjach indywidualnych rozdaję karty na dwie lub 3 osoby (ja też gram) i gramy jak w domino, tj układamy domino na podłodze.

Miłej zabawy!!

Posted on Dodaj komentarz

And/ or / but -> Spójniki bez tajemnic

Spójniki and or but pojawiają się u mnie w klasie 4. Wiadomo, można podać suche fakty:

+ and +  I like juice and spaghetti.

– but +    I like pizza but I don’t like broccoli.

– or –       I don’t like spinach or brussel sprout.

Można też wydrukować, zalaminować i rozdać moje plansze. Są to plansze na użycie czasownika can/ have got oraz like. Dzieci na Wasze polecenie układają ogromną ilość zdań (np. 10:)) z poszczególnymi czasownikami i słowami według swoich upodobań lub zdolności, następnie czytają zdania lub my je sprawdzamy szybko im w zeszycie, ale można też skorzystać z 3 innych pomysłów.

Pomysł nr 1

Można poprosić dzieci aby napisały te zdania na osobnej kartce nie podpisując się i po napisaniu zdań nauczyciel zbiera kartki i czyta na głos zdania a klasa musi zgadnąć kto jest autorem:)

Pomysł nr 2

Można też podzielić tworzenie zdań na dwa. Czyli taki wężyk. Pierwsza osoba mówi: I like apples but…. I druga osoba musi dokończyć np. I don’t like peaches.

Pomysł nr 3

True or false. Uczniowie piszą zdania I have got a scooter but I haven’t got a bike. I dzieci w klasie muszą zgadnąć czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe.

Materiały znajdziecie tutaj🙂

Miłej zabawy